GCI : www.gci.miescisko.nowoczesnagmina.pl Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
2948036
od 10 grudnia 2004
Informacje ogólne » Aktualności, ogłoszenia

Laureatem uroczystej gali VI Dni Pracy Organicznej został Pan Jan Wojtyszyn, który otrzymał Wawrzyn w kategorii Praca na rzecz wspólnot lokalnych.

 

Dnia 26 kwietnia 2017 r. o godzinie 17.30 w Sali Białej Bazaru Poznańskiego odbyła się uroczysta gala VI Dni Pracy Organicznej, podczas której zostały wręczone „Wawrzyny Pracy Organicznej – 2017”. Spośród 23 nominowanych, osób zgłoszonych przez Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów miast oraz przez osoby prywatne, Kapituła Wawrzynów pod przewodnictwem Unii Wielkopolan Pawła Leszka Klepki wyłoniła 6 tegorocznych laureatów nagrody. Wśród tych osób znalazła się osoba z naszej społeczności lokalnej, zgłoszona przez Pana Wójta Andrzeja Banaszyńskiego. Laureatem został Pan Jan Wojtyszyn, który otrzymał Wawrzyn w kategorii Praca na rzecz wspólnot lokalnych. Dotychczas przyznano tylko 30 Wawrzynów.

 

Dni Pracy Organicznej organizowane są co roku od 2012 r, przez Unię Wielkopolan. To inicjatywa mająca na celu kontynuowanie wielkopolskich tradycji pracy organicznej, utrwalające w społeczeństwie dobre wzorce z przeszłości. W ramach obchodów organizowane są wydarzenia społeczno-kulturalne i naukowe np. symboliczne uczczenie Organiczników, konferencje naukowe, konkursy dla młodzieży szkolnej czy występy artystyczne.

 

Każde obchody poświęcamy jednej z ważnych dla nas postaci, poczynając od pierwszych DPO byli to - Karol Marcinkowski, ks. Piotr Wawrzyniak, Hipolit Cegielski, Emilia Sczaniecka, Dezydery Chłapowski i w tym roku August Cieszkowski.

Pamięć o wielkich organicznikach to jedno, obchody mają na celu wzbudzić zainteresowanie historią lokalną, tożsamością miejsca i tożsamością nas Wielkopolan. Pobudzić mają do poszukiwań wzorców, na których opierać można swoje postępowanie, jak również sprowokować mają do zadawania pytań o obecność przeszłości w teraźniejszości, jak również pytań o potrzebę i zasadność postępowania czy czerpania wzorów z postawy organiczników XIX-wiecznych.

 

To również szansa odpowiedzi na stawiane pytania i okazja do uhonorowania osób, postępujących w myśl dawnych ideałów. Dotychczas wyróżniliśmy Wawrzynem Pracy Organicznej m.in, prof. Stefana Stuligrosza, dr. Wandę Błeńską, s. Małgorzatę Chmielewską, prof. Hannę Suchocką, dr Czesława Cybulskiego.

 

Dnia 10 maja 2017 r. Pan Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, w obecności Przewodniczącej Rady Gminy Mieścisko Pani Elżbiety Kapczyńskiej i Wójta Gminy Mieścisko Pana Andrzeja Banaszyńskiego serdecznie pogratulował  i wręczył naszemu laureatowi  okoliczny grawerton i długą, piękną różę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Lista załączonych plików      
Laureaci VI Wawrzynów DPO 2017 (298.8kB) pobierz pokaż