GCI : www.gci.miescisko.nowoczesnagmina.pl Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
5095062
od 10 grudnia 2004




Stowarzyszenie Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II » Informacje » Ogłoszenia i aktualności

POLA WDZIĘCZNOŚCI – MIEŚCISKIE WIECZORY NIEPODLEGŁOŚCIOWE - 5.11.2021 r.
obrazek

POLA WDZIĘCZNOŚCI – MIEŚCISKIE WIECZORY NIEPODLEGŁOŚCIOWE

W dniu 5 listopada 2021 roku w sali widowiskowej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mieścisku odbył się koncert pieśni ojczystych. Koncert rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska. Koncert i poszczególne utwory zapowiadał Jacek Kaczanowski – jeden z instrumentalistów. Rozpoczął słowami: „Witam wszystkich na koncercie naszej orkiestry. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tu zgromadzonym za obecność. Pokazuje to nam, jak łączą nas wszystkich wspólne wartości. Cieszymy się, że możemy Państwu zaprezentować owoc naszej pracy w zakresie pieśni patriotycznych. Niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego to wydarzenie jest dla nas tak ważne. Otóż koncert związany jest z obchodami Święta Niepodległości, a twórcami tej niepodległości, a także przyszłości byli polscy żołnierze.

Koncert rozpoczniemy grając utwór „ Gaude Mater Polonia ”, znany jako ”Raduj się, matko Polsko”. Pieśń jest jedną z pierwszych polskich pieśni patriotycznych, jest jednym z najstarszych hymnów w Polsce. Śpiewany przez dawne rycerstwo i żołnierzy po odniesieniu zwycięstwa. I właśnie za to zwycięstwo, wolność, z której każdy korzysta pełnymi garściami i nie wyobraża sobie bez niej żyć chciałbym z orkiestrą podziękować (symbol Matki).

Wracając do tematu wolności, niejeden kompozytor odczuwał stalinowską cenzurę, nie jeden był poniżany i izolowany w ciasny i ciemny kąt. Ten kompozytor – to wnuk polskiego zesłańca.

Dlatego starał się jeszcze bardziej protestować przeciwko tej niesprawiedliwości. Krew w jego żyłach nie była w stanie pogodzić się z zakazywaniem uczuć, które są w każdym z nas. Tym kompozytorem był Dmitrij Szostakowicz , którego Walc bardzo mocno przeciwstawiał się cenzurze. Człowiek pozbawiony uczuć, to pusta skorupa bez tożsamości.

Szara piechota – to polska wojskowa pieśń patriotyczna, znana też pod tytułem „Maszerują strzelcy, maszerują”, która podkreślała dumę Legionów w sprawie walki o wolność odradzającej się Polski. Pokazywała ich odwagę i pogardę śmierci . Pieśń pochodzi z okresu I Wojny Światowej. Mobilizowała do walki o niepodległość Polski.

Hej, strzelcy wraz – to jedna z najpopularniejszych pieśni Powstania Styczniowego1863 roku. Powstanie to było kontynuacją walki „ojców” o odzyskanie niepodległości. Pieśń była na ustach wszystkich żołnierzy, niosła i niesie ze sobą wartości ponad czasowe. Jest wyrazem sprzeciwu dla amnestii, której celem było podzielenie naszego narodu. Pieśń ta pokrzepia nas, wzywa do jedności, która jest wspaniałą niezłomną siłą. Bo bez jedności nie ma narodu.

Heal the World – utwór napisany przez Michaela Jacksona i Lionela, który jest utworem o pięknej idei, która towarzyszyła naszym „ojcom”. Celem pieśni jest zachęta do działalności charytatywnej w fundacji niosącej pomoc dzieciom i środowisku. Została napisana w celu zebrania pieniędzy na walkę z głodem na świecie, narkotykami, alkoholem i z wykorzystywaniem dzieci. Zainspirowana ludzkim życiem jest wyrazem przejmowania się światem i jego przyszłością.

Kolejny utwór to wiązanka pieśni patriotycznych. 1. My Pierwsza Brygada , pieśń była nieoficjalnym hymnem Legionów Piłsudskiego. Zakazana w okresie stalinowskim i gomułkowskim.

2. Przybyli ułani - pieśń nasycona radosnym charakterem, oddechem, który napełniał serca Polaków nadzieją na odzyskanie niepodległości. 3. Wojenko, wojenko – opowiada o wojnie będącej kochanką, która jest piękna, zaborcza, ale tez i groźna, napisana w piękny sposób, a wyrażająca żal ściskający duszę i serce myślących o poległych.

Jak rozpętałem II Wojnę Światową – to ostatni utwór, który mam nadzieję pokrzepi nas do pamięci o historii, ołtarzach, których nie należy deptać, chociaż sami mamy wznieść doskonalsze.

Każdy wsłuchując się w jego melodię może poczuć się uczestnikiem historii, która nigdy nie będzie zamkniętym rozdziałem. Opowiada o oddaniu się sprawie i podążania drogą, która nie rozchodząc się ma dla każdego inny koniec.

Dziękuję serdecznie za wysłuchanie koncertu.

Po krótkiej przerwie wystąpi Chór The Hoor z Wągrowca pod batutą Pana Tomasza Kotwicy . W repertuarze pieśni ojczyste, w tym Stanisława Moniuszki

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek



obrazek Lista załączonych plików      
Plakat - Pola Wdzięczności (7.4MB) obrazek pobierz    
POLA WDZIĘCZNOŚCI 05.112021 (678.3kB) obrazek pobierz obrazek pokaż